Acaba neden yorgunum?

0

Hiçbir iş yapmadığınız halde kendinizi yorgun hissediyorsunuz.

kadının güncesiDışarı bile çıkmaya enerjiniz yok. Bütün insanlar gezip eğlenirken, siz evde yatarak veya televizyon izleyerek geçiriyorsunuz gününüzü. Bir yandan da ‘Neyim var benim’ diye kendi kendinize soruyorsunuz.

Peki gerçekten neyiniz var sizin? Hemen hemen tüm insanların dönem dönem yaşadığı veya yaşayabileceği kronik yorgunluk denilen durum sizin sorunuzun cevabı olabilir. Belki de depresyondasınız. Ya da daha ciddi bir hastalığın sebebi olabilir yorgunluk.

Kadıköy Florence Nightingale Hastanesi, iç hastalıkları ve endokronoloji bölümünden, Doç. Dr. Haluk Sargın pek çoğumuzun yaşadığı kronik yorgunlukla nasıl başa çıkılabileceğini anlattı;

1.  Belki de depresyondasınız?: Halsizlik, yorgunluk başağrısı, iştahsızlık en sık rastlanan bulgularıdır.

2. Kaliteli uyku önemli: Yetişkinler ortalama günlük 7-8 saat uyku uyumalılar. Büyüme gelişme çağındaki çocuklar ise 9-10 saatten daha az uyumamalıdır. Uykusuzluk vücudun uykuda yenilenmesi işleminin yeterince yapılamamasına sebep olduğunu biliyor muydunuz?

3. Uyku apnesi sorununuz olabilir: Obez ve KOAH hastalarının en büyük derdi! Uyku esnasında belirli aralıklarla solunum durur. Bu kesintiler  kişiyi uykudan uyandırır yada derin ve sağlıklı bir uyku dönemi yaşamasına mani olur. Kişi yatakta yatar fakat debelenip durur. Mutlak çözüm mü istiyorsunuz: aşırı kiloları vermek sigara ve benzeri risk faktörlerini hayattan uzaklaştırın!

4. Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekebilir: Az yeme sonucu oluşan enerji eksikliği, bitkinlik, kan şekerinin düşük seyretmesi kişiyi yorgun ve dermansız kılar. Ne mi yapacaksınız: 3 öğün düzgün yemek yiyerek ve ara öğünler protein ve kompleks karbonhidrat tüketimine dikkat ederek hayat daha hafif ve kolay olacak…

5. Kansızlık sorununuz var mı?: Adet kanamasının aşırı olduğu durumlar en sık sebebi oluşturur. Bu da demir eksikliğine sebep olur. Demir kırmızı kan hücrelerinin yapısına iştirak eder. Dokulara oksijen taşınmasını sağlar. Eksiğin yerine konması (Demir,B12,Folikasit gibi…) ve iyi ve yeterli beslenme ile çözümünü bulabilirsiniz…

6. Fazla kafein tüketiyor olabilirsiniz: Sinirlilik, uykusuzluk, kalp atım hızının artması tansiyon yüksekliği…Aşırı kafein tüketimi yorgunluğa sebep olur. Kafein içeren içecek, ilaç, kahve ve çayın  aşırı tüketiminden kaçının!

7. Günlük su tüketiminiz önemli: Yeteri kadar su tüketimine dikkat edin.

8. Vardiyalı bir işte mi çalışıyorsunuz?: Eğer cevabınız ‘Evet’ ise, çözümü uyuduğunuz alanı sessiz, loş tutarak bulabilirsiniz.

9. Herhangi bir besine karşı alerjiniz var mı?: Alerji yapan besinlerin tesbitinin yorgunluğa derman olacağını biliyor muydunuz?

10. Kalp sağlığına dikkat!: Özellikle  egzersiz  ve aktiviteye dayalı durumlar sonucunda yorgunsunuz. Giderek kolay yapılan işlerin yapılmasında zorluk çekme söz olacaktır. Vakit geçirmeden doktorunuza gitmelisiniz…

11. Şeker Hastalığı ile mi mücadele ediyorsunuz?: Yüksek kan şekeri, hücreye girip metabolize edilemediğinden enerji aynağı olarak kullanılamaz. Yeterince  besin tüketilmesine rağmen enerjisiz kalan vücutta yorgunluk baş gösterir. Uygulanacak ilaç tedavisi, diyet ve egzersiz hastalığı kontrol altına alacaktır.

12. Hipotiroid yorgunluğa neden oluyor: Metabolizma yavaşlar kişi kendini halsiz ve yorgun hisseder,kilo alır,vücutta doku aralıklarında ödem olur. Dışarıdan verilecek tiroid hormonuyla yeniden vücut dengesinin düzelebileceğini biliyor muydunuz?

13. Yorgunluğunuz idrar yollarındaki bir enfeksiyondan kaynaklanıyor olabilir: İdrarda yanma hissi acil işeme hissi olmaksızın yorgunluk ve halsizlik ortaya çıkar. İdrar tetkik  ve antibiyoterapi  ile 1 haftada sorun çözülür.

14. Alkol alıyor musunuz?: Çok fazla alkol tüketiminin uykuya geçişi ve derin uykuya mani olduğu için yorgunluğa sebebiyet verdiğini biliyor muydunuz?

15. Vitamin eksikliğiniz olabilir: Son yıllarda popüler olan D vitamini eksikliği halsizlik ve yorgunluk duygusunun sorumlularındandır.

16. Menapozda mısınız?: Gece terlemeleri, sıcak basması meydana gelen hormon dengesizliği sonucu yorgunluk ve halsizlik olur.

17. Kanserler: Hastalığın kendi kemoterapi, radyoterapi halsizlik, yorgunluk yapar.

18. Kullandığınız ilaçlar yorgunluğa neden olabilir: Antidepresanlar, alerji  ilaçları, hipertansiyon ilaçları, kaygı giderici ilaçlar, tedavide yorgunluk rastlanabilir durumlardır.

19. Kronik Stres: Aşırı gerilime bağlı halsizlik ve yorgunluk söz konusudur.

20. Seratonin Hormonu Yetersizliği: İştah ve uykuyu düzenler Beyinden salgılanır, yediğimiz karbonhidratlar insulinle eş zamanlı geçici seratonin salgılatırlar.
Seratonin azlığı kişiyi tatlıya yönlendirir. Çikolatadaki triptofon beyinde seratonine dönerek kişiye mutluluk duygusu verir.

Paylaş

YORUMLAR


altı − 4 =