Doğum kontrol hapının bilmediğiniz faydaları

0

Doğum kontrol hapı gebelikten korunma yöntemlerinden biridir. Ancak doğum kontrol haplarının az bilinen başka faydaları da vardır. Ülkemizde hakkında bilinen yanlışlar neticesinde kullanım oranı diğer ülkelere göre oldukça düşüktür. Doğum kontrol hapı nedir, ne işe yarar, faydaları nelerdir, hangi amaçlarla kullanılır? Hepsi bu yazıda!

Doğum kontrol hapı nedir, ne işe yarar?
Doğum kontrol hapı, bir tür gebelikten korunma yöntemidir. Embriyonun rahim duvarına tutunmasını engelleyerek hamile kalmayı önler. Doğum kontrol haplarının içerikleri birbirlerinden farklıdır. Bu sebeple kişiye özel olarak, doktor ya da eczacıya danışılarak alınmalıdır. Tableti günde bir kere ve her gün aynı zaman diliminde almak gerekir. Düzenli kullanıldığı takdirde hamile kalma olasılığı yoktur.

Doğum kontrol hapı ne kadar süre kullanılmalı?
Doğum kontrol hapları, ilk adetten menopoza kadar kullanılmasında hiçbir sakınca yoktur. Eğer gebelik düşünülüyorsa kullanıma ara verildikten sonra hemen hamile kalınabilir. Etkisi yalnızca
kullanıldığı süre boyunca geçerlidir. Düzensiz kullanıldığında korunma etkisi de azalır.

Doğum kontrol haplarının yan etkileri uzun süre hissedilir mi?
Doğum kontrol haplarının bazı yan etkileri mevcuttur. Ancak bu yan etkiler, kullanılmaya başlandıktan sonra yalnızca birkaç ay boyunca hissedilir. Günümüzde artık doğala özdeş doğum kontrol haplarının olması sayesinde bu yan etkiler de çok hafif hissedilir niteliktedir.

Doğum kontrol haplarının faydaları nelerdir?
Doğum kontrol hapları, yalnızca gebelikten korunmak için kullanılmaz, daha başka faydaları da vardır.
Doğum kontrol hapları adet öncesi sendromu (PMS); ruhsal gerginlik, göğüslerde dolgunluk hissi, bulantı ve adet sancısını hafifletir. Adet düzensizliği olanlarda periyotları düzenlemek için kullanılır.
Fazla kanamayı azaltarak, kan kaybını ve demir eksikliği anemisini engeller. Miyomlarda azalma sağlar ve over kistlerin oluşumunu engeller.

Doğum kontrol hapları kanserden korur
Doğum kontrol hapları, uzun vadede kullanıldığında rahim ağzı kanseri, yumurtalık kanseri ve bağırsak kanserine yakalanma riskini önemli oranda azalttığı bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.

Doğum kontrol hapı ile akne ve tüylenme tedavisi 

Akne ve tüylenme tedavisinde doğum kontrol hapları kullanılır. Hormon karşıtı etki yaratarak sivilceleri azaltır ve tüylenmeyi engeller. Cildin güzelleşmesini sağlar.

Doğum kontrol hapı saçı güzelleştirir
Doğum kontrol hapı bilinenin aksine saç çıkarmaz. Saçların dökülmesini engelleyerek, dolgunlaşmasını sağlar. Saçlar dökülmediği için de daha gür ve sağlıklı görünür.

Doğum kontrol hapı kilo almayı engeller

Doğum kontrol hapı hakkında bilinen yanlışlardan biri de kilo almaya neden olduğu düşüncesidir. Ancak doğum kontrol hapları, vücutta su ve tuz tutulumunu engellediği için kilo almayı engeller. Yanı sıra iştah arttırma özelliği yoktur.

Paylaş

YORUMLAR


9 − bir =